Geçen yıl Antalya VIP Kamp, NCAA Onaylı İstanbul Showcase 2017 ve Orlando Kampı’na katıldıktan sonra kazandığı bursla kariyerine ve eğitimine ABD’de devam eden genç basketbolcu Ertuğrul Aşık UBA İnternational’ın sorularını yanıtladı.

Geçen yıl  UBA International’ın düzenlediği Antalya VIP Kamp, İstanbul Showcase 2017 ve Orlando Kampı’na katıldıktan sonra yaz aylarında ABD hayallerini gerçekleştiren Ertuğrul Aşık’ın sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

 • Merhaba öncelikle bize biraz kendini tanıtmanı istiyoruz. Basketbola nasıl başladın? 

Merhaba, ben Mehmet Ertuğrul Aşık. Boyum 1.88 metre, 1999 Diyarbakır doğumluyum. Aslında küçükken futbolcu olmak istiyordum ve stoper pozisyonunda futbol oynuyordum. Birkaç yıl çeşitli kulüplerde futbol oynadıktan sonra Ankaragücü’nün altyapısına girdim. 4. ve 5. sınıfta Ankaragücü’nün altyapısında oynadıktan sonra beden eğitimi öğretmenim basketbolda yeteneğim olduğunu ve iyi yerlere gelebileceğimi söyledi. Başlarda sıcak bakmıyordum ama daha sonrasında basketbol benim de ilgimi çekmeye başladı. Futbol antrenörüm futbolu bırakmamam için benimle çok konuşmuştu ama ben kafamda çoktan basketbol oynamaya başlama kararı almıştım. Sonrasında da 6. sınıfta basketbola başladım ve her yıl daha çok çalışarak kendimi daha çok geliştirdim. Bulgaristan’da, Romanya’da, Gürcistan’da, Sırbistan’da, Bosna Hersek’te çeşitli turnuva ve kamplara katıldım ve önemli tecrübeler edindim. Gittiğim her yerde bakış açım daha fazla değişti ve yeni şeyler öğrendim, yeteneklerimin daha fazla farkına vardım.

 • Türkiye’de her zaman için genç sporcuların ikilemde kaldığı bir konudur. Basketbol kariyeri mi eğitim hayat mı daha önemli? Aslında asıl hedef ikisini bir arada götürebilmektir. Sen bu konuda neler düşünüyorsun? İkisi bir arada başarılı bir şekilde yürüyebiliyor mu? 

Sizin de dediğiniz gibi asıl hedef ikisini bir arada götürebilmek. Bana göre basketbol kadar eğitim de aynı derecede önemli. Açıkçası ben ikisini birlikte götürmekte zorlanıyordum ve basketbola biraz daha ağırlık veriyordum ama tabi ki disiplinli ve planlı olunursa ikisi bir arada götürülebiliyor. Okul sınavları ve üniversite sınavı öncesi çoğu kişi daha fazla çalışmak ve sınavda daha yüksek not/puan alabilmek için eğitim veya basketbol arasında seçim yaparak ikisinden birini kaybediyor. Çünkü antrenmanlar, maçlar ve sınavlar çakıştığı zaman gerçekten odak sorunu oluyor. İkisini bir arada götürme zorluğu anlaşılıyor.

 • Sana ABD’de basketbol bursu alma kararı aldıran en önemli faktör neydi? 

İlk olarak Amerika’nın basketbol ve eğitim birlikteliği için iyi bir sisteme sahip olduğunu öğrendim. Eğer Türkiye’de kalsaydım eğitimi boşlayıp basketbola daha fazla ağırlık vereceğimi düşündüm. Dolayısıyla Amerika’nın benim için doğru adres olabileceğini düşündüm. Hem basketbol hem de eğitim açısından burada daha fazla odakta kalıp daha fazla gelişebileceğimi, daha çok şey öğrenebileceğimi ve kendimi bir üst seviyeye taşıyabileceğimi düşündüğüm için Amerika’ya gelme kararı aldım.

 “AMERİKA’YA GİDİŞ SÜRECİNİN EN BAŞINDA UZUN SÜRELİ BİR PLANLAMA YAPTIK” 

 • ABD’ye gidiş sürecinden biraz bahsedebilir misin? Adım adım kısaca neler yaşandı? 

Amerika’ya gelme isteğim lise 3. sınıftayken başladı. Bu kararı aldığım ilk andan beri ailem her zaman arkamda durdu ve her zaman bana destek oldu. İlk başta antrenörüm Burak Turgut’la konuştum ve bana Orçun abiyle iletişime geçmemde yardımcı oldu. Sonrasında Showcase, Orlando Amerika Kampı, ve Antalya VIP Kamp’a katıldım. Buralarda zaten Adin abi, Orçun abi ve diğer antrenörlerle her zaman iletişim halindeydik ve yapmamız gerekenleri konuşup öğreniyorduk. Daha sonrasında eksiklerim ve yapmam gerekenlerle ilgili uzun süreli bir planlama yaptık. Bu planlama doğrultusunda hem psikolojik, hem basketbol, hem de dil olarak kendimi geliştirip daha hazır olmaya çalıştım. Bu süreçte ailem, arkadaşlarım, antrenörüm Burak Turgut ve UBA ailesi her zaman destek oldu. Başta annem, babam ve ablalarım olmak üzere Burak abiye, Adin abiye ve Orçun abiye çok teşekkür ederim.

 • ABD’den burs kazanma aşamasının öncesinde UBA International’ın düzenlediği Antalya VIP Kamp, NCAA Onaylı İstanbul Showcase 2017 ve Orlando Kampı’na katıldın. Sence seçmelerin burs kazanmanda önemli bir etkisi oldu mu? Burs alma sürecinde UBA’dan ne gibi destekler aldın? 

Öncelikle showcase ve kamplarda hem maçlar yapıp hem de eksiklerimizi görüp konuşuyoruz. Aynı zamanda performansımız videoya kaydediliyor ve internete yükleniyor. Başta Adin Adinovic ve Orçun Topçu’dan olmak üzere deneyimli isimlerden önemli yardımlar aldım. Ayrıca yaptığım çalışmaları ve planlamaları onların yardımlarıyla şekillendirdim. İkisine de yardımlarından dolayı teşekkür ederim.

 • ABD’de spor ve yaşam kültürünün Türkiye ve Avrupa’ya göre çok farklı olduğu hep söylenir. Uyum sağlayabildin mi ve bu süreç nasıl geçti? 

Aslında basketbol ve yaşam kültürü açısından çok sıkıntı çektiğimi söyleyemem. sadece başta dil sıkıntısı çekiyordum ama o sıkıntı da daha çok konuştukça ve zamanla geçti.

 • Ertuğrul Aşık olarak kendini analiz etmeni istersek basketbolda hangi şeyleri iyi yapıyorsun ve hangi becerilerini geliştirmen gerektiğini düşünüyorsun? 

Güçlü olduğumu ve biraz da atletik olduğumu söyleyebilirim. İyi penetre ederim ve iyi ribaund alırım. Daha çok hızlanmam ve agresif savunma yapmam gerektiğini, şutumun ve oyun görüşümün üzerine daha fazla çalışıp geliştirmem gerektiğini düşünüyorum.

 • Genelde her sporcunun bir idolü vardır. Ertuğrul Aşık olarak kendine örnek aldığın bir idolün var mı? Varsa onun hangi becerilerinin sende olduğunu düşünüyorsun veya hangi becelerine sahip olmak istersin? 

Russell Westbrook idolüm diyebilirim. Kazanma hırsı çok fazla ve agresif bir oyun tarzı olduğu için izlemekten keyif alıyorum. Çok hızlı ve patlayıcılığı çok yüksek bir basketbolcu. Aynı zamanda atletik ve çok güçlü. Ben de sert oynamayı, ribaundlara yardım etmeyi, agresif savunma yapmayı ve drive etmeyi seviyorum. Aslında birçok becerisine sahip olmak isterim ama en başta onun kadar hızlı ve patlayıcı olmak isterim diyebilirim.

 “AMERİKA’YA GELMEK İSTEYENLER BUNA PSİKOLOJİK OLARAK İYİ HAZIRLANMALI” 

 • ABD’de basketbol dışında kalan zamanlarını nasıl değerlendiriyorsun? 

Genellikle ailemle veya arkadaşlarımla konuşuyorum. Onun dışında her zaman olmasa da dışarıya bir yerlere gidebiliyoruz.

 • Şu anda kadrosunda yer aldığın takımdaki arkadaşlarınla ilişkilerin nasıl? Koçların sana yaklaşımlarını nasıl değerlendiriyorsun? 

Takımdaki arkadaşlarımla aram iyi, gerek Avrupalı gerek Amerikalı olsun hiçbiri kötü bir yaklaşımda bulunmuyor. Hepimiz iyi geçiniyoruz ve herkes birbirini seviyor diyebilirim. Koçların bana yaklaşımları iyi, eğer bir sorunum varsa veya bir şeye ihtiyacım varsa her zaman yardımcı olmaya çalışıyorlar.

 • Senin gibi kariyeri için ABD’ye gitmek gibi önemli bir adım atmak isteyen sporcu arkadaşlarına ne gibi tavsiyelerin olur? 

Öncelikle Amerika’ya gelmek isteyenlerin psikolojik olarak kendilerini iyi hazırlamalarını öneririm. Her türlü sıkıntı çıkabilir veya çıkmayabilir. Olası zorluklarda ve sıkıntılarda kesinlikle vazgeçmeden devam etmelerini öneririm. İngilizcelerini geliştirmelerini öneririm çünkü ben buraya geldiğimde İngilizcem çok iyi değildi. Bu yüzden iletişimde ve anlaşmakta sıkıntı yaşadım ve zor zamanlar geçirdim diyebilirim. Eğer Amerika’ya gelme hayaliniz varsa kesinlikle peşini bırakmayın ve her zaman çalışmaya devam edin.

 • Gelecekle ilgili kariyer planların nelerdir? 

Öncelikle ilk hedefim Divison 1’deki bir koleje gitmek, daha sonrasında üniversiteyi bitirip gidebileceğim en iyi ve en doğru takımda profesyonel olarak basketbol oynamak. Basketbol kariyerim bittikten sonra da okuduğum bölümle alakalı iş yapıp hayatımı devam ettirmek istiyorum.

 Ertuğrul Aşık: “UBA Ailesi Bana Her Zaman Destek Oldu”

KAPAT