NCAA ONAYLI BASKETBOL SEÇMELERİ ANKARA’DA DÜZENLENDİ

Dünya basketbolunun en büyük organizasyonlarından biri olan Amerikan Kolej Sporları Kurumu NCAA’in ‘’Showcase’’ adı verilen basketbol seçmeleri 29-30 Temmuz’da Ankara’da yapıldı.

ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri Ankara Güneş Prof. Dr. Rüştü Yüce Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Ankara Showcase 2017’de genç basketbolcular ABD’de burs kazanmak için yeteneklerini sergiledi. Ayrıca daha önce Türkiye’de Süper Lig seviyesinde de oynamış olan milli basketbolcu Nezih Özbakır özel bir ziyarette bulunarak genç basketbolcular ile sohbet etti.

2015’ten bu yana İstanbul ve İzmir’de NCAA onayıyla dört kez düzenlediği showcase’ler ile genç basketbolcular NCAA heyecanını yaşarken organizasyonunda seçmelere katılan sporcular iki gün boyunca takımlara ayrılarak en az iki, en fazla dört maçta oynayarak yeteneklerini sergiledi. Maçların ABD’den de izlenebilmesi için video kayıtları alındı.

NCAA ONAYLI SEÇMELER YILDA İKİ KEZ DÜZENLENİYOR

Amerikan Kolej Sporları Kurumu NCAA’in onayıyla Türkiye’de yapılan seçmelerin tek onaylı kurumu UBA International’ın CEO’su Adin Adinovic yaptığı açıklamada; ‘’NCAA Kuralları gereği üniversite takımlarının ABD dışında oyuncu tarama süresi her yıl Nisan ve Temmuz ayında toplamda iki kez olmak üzere sınırlı bir zaman diliminde. Bu nedenle bu dar sürede önemli sayıda bir katılımın olması gerekiyor ki aileler ve gençlerin ilgisi oldukça fazlaydı. Bugüne kadar Türkiye dışında da Avrupa’da farklı ülkelerde de oyuncu taramalarını NCAA onayı ile gerçekleştirdik ve organizasyonlarımıza da devam edeceğiz. Türkiye’de artık sürekli hale geldi denilebilir. 5.kez düzenlendiğimiz seçmelere üst düzey bir çok basketbolcu gencimiz katıldı ve gerçekten seviye çok yüksekti.

Organizasyon sonunda ailelerden aldığımız bir çok teşekkür mesajı ile ne kadar iyi bir iş yaptığımızı bir kez daha gördük. Bir kez daha katılan herkese teşekkür ediyoruz umarız Amerika’daki lise veya üniversitelerden basketbol bursu kazandırma konusunda önemli bir adım olan bu seçmelerde onlara yardımcı olabilmişizdir. Bu seçmeler sportif kariyerlerinin yanı sıra eğitim hayatları için de çok önemli bir basamak’’ diye konuştu.

Ankara Showcase 2017’de de bir de smaç yarışması düzenlendi. Yarışmayı şampiyon olarak noktalayan Ensar Demirdalıç’a ödülünü UBA International CEO’su Adin Adinovic takdim etti.