NCAA NEDİR?

“NCAA”, (National Collegiate Athletics Association) Amerikan Kolej Sporları Kurumu anlamına gelmektedir.

Sadece basketbol değil, tüm spor dallarında ABD’deki üniversite sporlarının çok büyük bir çoğunluğunu yöneten kurumun bünyesinde 1., 2. ve 3. ligler olmak üzere toplam üç lig bulunmakta ve bu ligler arasında düşme ya da yükselme olmayıp ligler belli kurallar ile (bütçe, yatırım, öğrenci sayısı vs.) ayrılmıştır.

NBA başta olmak üzere üniversitelerde oynamadan profesyonel olan Amerikalı sporcu sayısı parmakla sayılacak kadar az olup dünyanın her köşesinden birçok yetenekli genç sporcu NCAA bursu alabilmek amacını gütmektedir.

NBA başta olmak üzere üniversitelerde oynamadan profesyonel olan Amerikalı sporcu sayısı parmakla sayılacak kadar az olup dünyanın her köşesinden birçok yetenekli genç sporcu NCAA bursu alabilmek amacını gütmektedir.

​Kolejler sadece sportif beceri değil akademik yeterlilik (SAT ve TOEFL sınavları) ve kişisel referansları da dikkate alırken not düşen sporcular takımdan uyarı alır ve not yükseltene kadar uzaklaştırılırlar.

SHOWCASE NEDİR?

NCAA takımlarının yetkilileri belirli tarihlerde ve net kurallar çerçevesinde okullarına yeni sporcular bulmak için seyahat etme hakkına sahiptirler. Bu araştırmalar ender yetenekler için birebir temaslarla olabilirken en tercih edilen formatı vitrin anlamına da gelen “SHOWCASE” adlı seçme etkinliğidir. Başvuruları değerlendirilen genç sporcuların aralarında yaptığı müsabakalar yetkililerce izlenir ve yetenekliler takibe alınarak incelenir.

NCAA’in katı kuralları gereği üniversite takımlarının ABD dışında oyuncu tarama süresi her yıl iki kez olmak üzere dokuz gün ile sınırlandırılmıştır. Bugüne kadar Avrupa’da yapılan taramalar genelde basketbol kültürü yüksek noktalara yoğunlaşırken artık UBA International sayesinde Türkiye’ye odaklanmıştır.

NEDEN SHOWCASE?

Amerika’da üniversite ve liselerde basketbol bursu kazanmanın en kolay ve ucuz yolu olduğu için tercih edilmelidir.

Basketbolumuzun gelişmesi ve globalleşmesi sebebiyle, basketbol liglerimizin seviyesi ve kalitesi çok artmıştır. Süper Lig’ de 6, 1.Lig’ de 2 yabancı oynayabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı altyapı yaşını doldurmuş profesyonel basketbolcu adaylarını zor bir süreç beklemektedir.

Amerika’da hem eğitimlerini hem de spor hayatlarını aynı anda sürdürebilmek genç sporcularımız için çok büyük fırsattır.

SEÇİLİRSEM YA DA SEÇİLMEZSEM NE OLACAK?

Seçilmeniz durumunda, burs verecek olan lise ve üniversite UBA International yetkililerine seçtikleri sporcuları bildirerek, sporculara ulaşılmasını isteyecek.

Seçilememeniz durumunda; Showcase etkinliğinden seçilecek olan UBA Elite Team arasına girme şansı yakalayarak, yazın ABD’deki NCAA Turnuvası’nda kendinizi gösterme fırsatı yakalayabilirsiniz veya UBA International’dan danışmanlık hizmeti alarak Amerika hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gerçekleşen Showcaseler