13-21 yaş arasındaki basketbolculara ABD’deki lise ve üniversitelerden spor bursu alma fırsatı tanıyan NCAA Onaylı Basketbol Seçmeleri, 27-28Nisan tarihlerinde düzenlendi.

Türkiye’de NCAA’in resmi onayıyla seçme düzenleyen UBA International tarafından sekizincisi düzenlenen seçmelere ülkenin birçok farklı şehrinden onlarca genç basketbolcu katıldı.Maltepe Universitesi’nin ev sahipliği yaptığı İstanbul Showcase’te, iki gün boyunca oynanan maçlarda katılımcılar yeteneklerini sergileme fırsatını bulurken,Misir,Sırbistan ve Hollanda’dan da katılımlar oldu.

YERLİ VE YABANCI DENEYİMLİ ANTRENÖRLER TAKİP ETTİ

İstanbul Showcse 2019’te oynanan maçların Amerika’daki lise ve üniversite yetkililerinin izleyebilmesi amacıyla video kayıtları alındı. Seçmeleri yerinde izlemeyi tercih eden deneyimli yerli ve yabanci antrenörler de vardı.

Geçen senelerde İstanbul,İzmir,Ankara,Almanya ve Kosova’da “Showcase” adıyla düzenlenen seçme etkinliklerinin ardından birçok genç sporcu ABD’den kazandıkları burslarla hem basketbol kariyerleri hem de eğitim hayatları açısından önemli adımlar attı

UBA International Istanbul Showcase sonrasında birçok Türk sporcuya ABD okulları burslu olarak kapılarını açacak..

GENÇ SPORCULAR İÇİN EĞİTİMİNİ VE KARİYERİNİ ABD’DE SÜRDÜRME FIRSATI DOĞUYOR

NCAA’in kuralları gereği üniversite takımlarının ABD dışında oyuncu tarama süresi her yıl iki kez olmak üzere dokuz gün ile sınırlandırılıyor. Bugüne kadar Avrupa’da farklı ülkelerde yoğunlaşan oyuncu taramaları UBA International’ın çalışmaları aracılığıya artık Türkiye’de de sürekli hale geldi. Dolayısıyla bu seçmelerde kendilerini ispatlayan sporcular ABD’deki lise veya üniversitelerde basketbol bursuyla hem sportif kariyerlerini hem de eğitim hayatlarını bir arada sürdürme ve yabancı dil öğrenme şansını yakalayabiliyor.