Alkan Özusuğ

NCAA Onaylı İstanbul Showcase 2017’ye katıldıktan sonra kazandığı bursla kariyerine ve eğitimine ABD’de devam eden genç basketbolcu Alkan Özusuğ, UBA International’ın sorularını yanıtladı. 

  • Merhaba öncelikle bize biraz kendini tanıtmanı istiyoruz. Basketbola nasıl başladın? 

Merhaba benim adım Tahir Alkan Özusuğ. 16 Ocak 1999 Bursa doğumluyum. Basketbola başlama sebebim, boyumun akranlarıma göre daha uzun olmasaydı. İlk olarak Tofaş Spor Okulu’nda başladım. Bir sene spor okulunda oynadıktan sonra Tofaş’ın altyapı secmelerinden takıma seçilmiştim. O günden beri de yaklaşık 10 yıldır basketbol oynuyorum.

  • Türkiye’de her zaman için genç sporcuların ikilemde kaldığı bir konudur. Basketbol kariyeri mi eğitim hayat mı daha önemli? Aslında asıl hedef ikisini bir arada götürebilmektir. Sen bu konuda neler düşünüyorsun? İkisi bir arada başarılı bir şekilde yürüyebiliyor mu? 

Bana kalırsa eğitim hayatı daha önemli çünkü oynadığımız oyun ilerde netlik seviyesi olmayan bir oyun. Her zaman bir B planına ihtiyacımız var. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse Türkiye’de eğitim ve basketbolun bir arada yürümesi zor.

  • Sana ABD’de basketbol bursu alma kararı aldıran en önemli faktör neydi? 

Amerika’ya gelmemdeki en büyük faktör basketbolda çok yönlü bir oyuncu olmak isteğimdi. İki farklı oyun tarzına Amerika ve Avrupa oyununa hakim olmak istiyorum denebilir. Ayrıca kendime yeni ve farklı bir kültür katmak istedim. Dil konusunda da kendimi geliştirmek istediğim için Amerika’yı düşündüm.

“TAKIMIMA GÜVEN VEREN BİR OYUNCU OLMAK İSTİYORUM”

  • ABD’ye gidiş sürecinden biraz bahsedebilir misin? Adım adım kısaca neler yaşandı?

Geliş sürecim heyecanlıydı. Herkes gibi ben de Amerika’da okumak ve basketbol oynamak istiyordum. Daha önce giden arkadaşlarımla iletişime geçerek vize mülakatında ne sorduklarını, nelere dikkat ettiklerini öğrenmeye çalıştım. Her şeyime dikkat ettim. Bu konuda Adin Adinovic ve Orçun Topçu abilerim bana çok destek oldular.

Alkan Özusuğ, NCAA Showcase 2017’ye katıldı. Genç oyuncu seçmeler sırasında UBA International Genel Koordinatörü Orçun Topçu ve o dönemde Demir İnşaat Büyükçekmece forması giyen Jerry Johnson’dan önemli tavsiyeler aldı.

  • ABD’den burs kazanma aşamasının öncesinde UBA International’ın düzenlediği NCAA Onaylı İstanbul Showcase 2017’ye katıldın. Sence seçmelerin burs kazanmanda önemli bir etkisi oldu mu? Burs alma sürecinde UBA’dan ne gibi destekler aldın?

Benim UBA International’la olan bağlantım 2015’teki ilk NCAA Showcase’e kadar gidiyor. O günden beri UBA ille kontak halindeyim. NCAA Showcase ile kendini gözlemcilere ve lise koçlarına kanıtlama şansı buluyorsun. Daha profesyonel bir şekilde seni takip edebiliyorlar. Her oyuncu için çok büyük bir avantaj bu. İstanbul Showcase 2017’de kendimi kanıtlama şansı buldum. Buraya gelmemde en büyük rol sahiplerinden biri böyle bir organizasyona katılmam oldu. Bundan dolayı çok mutluyum. Adin Abiyle de sürekli bağlantı içerisindeydim. Benim için en iyi yeri seçmeye çalışıyorduk ve en son konuştuğumuzda burayı seçtik.

  • ABD’de spor ve yaşam kültürünün Türkiye ve Avrupa’ya göre çok farklı olduğu hep söylenir. Uyum sağlayabildin mi ve bu süreç nasıl geçti?

İlk 3-4 ay benim için çok zordu. Yeni bir ülkeye ve yeni bir kültüre giriş yapmıştım. Zor olacağını biliyordum. Ailemle sürekli iletişim halindeydim. Beni sürekli desteklediler ve her ne olursa olsun yanımda olduklarını da biliyordum. Ayrıca Amerika’da olan arkadaşlarımla da görüşmeyi kesmedim. Sürekli tavsiye almak için iletişime geçtim. Bu şekilde uyum sürecini atlattığımı düşünüyorum.

Alkan Özusuğ: “Üniversiteyi ABD’de Bitirmek İstiyorum”