Kaan Tarı

“Jan Vesely’i Örnek Alıyorum”

Eğitim ve basketbol hayatını ABD’de sürdüren Kaan Tarı, UBA International resmi internet sitesine açıklamalarda bulundu.

1998 doğumlu oyuncu Showcase öncesinde ve sonrasında yaşadıklarını aktarırken kısa sürede kendini kanıtlamayı başardığını söyledi. İlerleyen yıllardaki hedeflerine de değinen Kaan Tarı çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

– Merhaba öncelikle bize kendinden bahsedebilir misin? Basketbolla tanışma sürecin nasıl oldu?

“1998 Kocaeli doğumluyum. 2.06 boyunda, 100 kilodayım. Zaten hep uzun bir çocuktu. Bu nedenle baskete her zaman ilgim vardı. Yüzmeyi bıraktıktan sonra okul basketbol takımında şansımı denemek istedim. Böylece basketbol maceram başlamış oldu.”

“Hobi Olarak Oynuyordum”

– Türkiye’de hangi takımlarda oynadın? ABD’ye gitmeyi ne zamandan beri düşünüyordun?

“Türkiye’de ilk başta çeşitli spor okullarında hobi olarak oynuyordum. Altyapı olarak Yuvam İzmit’te kısa bir süre oynadıktan sonra bazı kulüplerin seçmelerine girdim ve Banvit’e kabul edildim. 3 sene boyunca Banvit altyapısında oynadım.”

– UBA International NCAA Showcase’de kendini gösterme şansı buldun. O deneyiminden biraz bahsedebilir misin?

“Sezon sonuna yakın internette çok fazla rastladım daha öncesinde UBA’yı bilmiyordum. Araştırdıktan sonra ABD’ye giden birçok kişi olduğunu gördüm. Yapabileceğimi düşünüp katıldım. Çok güzel 2 günlük bir tecrübe oldu.”

– ABD’ye gidiş sürecinden biraz anlatabilir misin? Süreç nasıl gelişti? Bu konuda ailenden ve çevrenden ne gibi yardımlar aldın?

“UBA’da kendimi gösterdikten sonra ABD ve Kanada’da birkaç okulla konuşma şansım oldu. Bu süreçte amcam bana çok yardım etti. Okullarla devamlı kontak halindeydik. Karar verdikten sonra evrakları hazırlayıp vize başvurusunu yaptık.”

“UBA YETKİLİLERİ YARDIMCI OLMAYA DEVAM EDİYOR”

– Showcase öncesi ve sonrasında UBA International yetkililerinin ilgi ve alakaları ile ilgili neler söylemek istersin?

“Showcase’de yetkililer çok ilgililerdi herkese karşı gerek önce gerek sonra. Bu süreçte Orçun ağabey ve Adin ağabeyin çok yardımları dokundu hala da yardım ediyorlar.”

– Şu an farklı bir ülkedesin. Fakat oyununla kısa sürede dikkat çekmeyi başardın. Alışma dönemi senin için nasıl geçiyor? 

“Benim için alışma dönemi çok hızlı geçti. Bana verilen şansı en iyi şekilde yerine getirdim bu sayede kısa sürede 15 sayı 8 ribaund ortalama yakaladım. Bir çok NCAA üniversitesinin ilgi odağı oldum.”

– Oyununda eksik ya da kuvvetli gördüğün noktalar neler?

“Eksik yönlerimden biri şutum. Şutumu geliştirmem gerekiyor. Bunun için ne yapmam gerekiyorsa yapıyorum. Diğer yönüm ise acele etmem. Bu bazen avantaj olabiliyor ama çoğu zaman kötü bir alışkanlık. En kuvvetli yönüm ise atletizmim. Sıçrama yeteneğim beni diğer oyunculardan 1 adım daha ileri götürüyor. Bu yüzden en iyi şekilde kullanmaya çalışıyorum. Kuvvetli gördüğüm diğer yönüm ise sahadaki herkesi bire bir savunabiliyorum ve dışarıdan bire bir hücum konusunda etkiliyim.”

“JAN VESELY’İ ÖRNEK ALIYORUM”

– Kendine örnek aldığın, oyununu beğendiğin kişiler var mı?

“Zevkle izlediğim ve örnek aldığım kişi Jan Vesely. Atletizmi, hırsı, saha içi karakteri onu izlenmesi çok eğlenceli bir oyuncu yapıyor. Her şeyiyle örnek alabileceğim bir oyuncu.”

– Genel olarak basketbol dışında zamanını nasıl değerlendiriyorsun?

“Basketboldan arta kalan zamanlarımda ders çalışıyorum. Eğer çalışmam gereken bir dersim yoksa bilgisayar oynarım ya da havanın durumuna göre arkadaşlarımla dışarıda vakit geçiririm.”

“BASKETBOL 2. PLANDA”

– Eğitim ve basketbol hayatını ABD’de sürdürmek isteyen oyunculara ne gibi önerilerin olabilir?

“Derslere çok önem vermeliler. Eğer dersler kötü ise oynamasına izin vermezler çünkü burada basketbol 2. planda.”

– Kariyerin açısından bundan sonrası için ne gibi hedeflerin var?

En büyük isteğim milli takım için ter dökmek. Onun haricinde basketbol hayatıma Amerika’da devam edip NBA’de ülkemi en iyi şekilde temsil etmek.