Mustafa Akgöz

“NCAA’de Oynamak İstiyorum”,

Kanada’da British Columbia Academy’de eğitim ve basketbol hayatını sürdüren Mustafa Akgöz şu ana kadar yaşadığı deneyimleri aktardı.

Basketbolla 9 yaşında tanıştığını belirten 2000 doğumlu oyuncu UBA International sayesinde kariyerinde önemli bir adım attığını dile getirdi. Kendisi gibi yurt dışında basketbol oynamayı planlayan genç oyunculara tavsiyelerde bulunan Mustafa Akgöz, Kanada’daki yaşamıyla ilgili olarak da açıklamalarda bulundu.

2016 yılının kendisi için çok iyi geçtiğini söyleyen genç oyuncu

“Geçen yıl Nisan ayında İstanbul’da UBA International NCAA Showcase’e katılıp orada kendimi gösterme şansımı buldum. Gerçekten çok güzel bir etkinlikti. Daha sonra eski kulübüm Gediz Üniversitesi ile Bursa’da Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası’nda kendimi gösterme şansı buldum. Benim için çok verimli bir yıldı.” ifadelerini kullandı.

“UBA INTERNATIONAL SAYESİNDE BİRÇOK OKULDAN TEKLİF ALDIM”

Kuzey Amerika’ya gidiş sürecini anlatan Akgöz;

“UBA International yetkilileri sayesinde birçok okuldan teklif aldım. Kendileri bana video hazırlamamda ve okullarla iletişim kurmamda çok yardımcı oldular. Daha sonra British Columbia Academy benimle ilgilendiğini UBA International yetkililerine iletti. Videolarımı koça göndermem konusunda yardımcı oldular. Sonunda British Columbia Academy ile orada oynamam ve okumam konusunda anlaştık ve süreci başlattık. Ailem bu yolda bir numaralı destekçimdi. Özellikle babam vize ve yolculuk hazırlığı kısmında hep arkamdaydı. Eski kulübüm Gediz Üniversitesi, eski koçum Kıvanç Dinler bana antrenman konusunda yardımcı oldular. Eski takım arkadaşlarım hep destekçim oldular. Bu insanlara ne kadar teşekkür etsem az. Showcase öncesi babam, UBA Genel Koordinatörü Orçun Topçu ile buluşup Showcase hakkında bilgi aldı. Kendisi bu süreç içinde gerçekten çok büyük yardımcı oldu. Showcase sonrası video için Adin Adinovic bana güzel fikirler verdi. Kendilerine minnettarım.” dedi.

Yoğun maç takvimi nedeniyle alışma sürecinin uzadığını belirten genç oyuncu;

“Alışma dönemimin tek zorluğu çok yorucu geçmesi çünkü gerçekten çok hızlı bir takvimle başladık. Amerika ve Kanada’da turnuvalarda oynadığımız için çok fazla uçak ve otobüs yolculuğu yapıyorduk. Bu yüzden benim Kanada’ya ve okul hayatıma uyum sağlamam biraz geç oldu. Ama gerek yanında yaşadığım aile, gerek koçum gerekse okuldaki öğretmenler bana hiç ön yargı ile yaklaşmadılar. Arkadaş edinmekte biraz zorluk çektim çünkü buradaki insanlar Müslüman bir ülkeden geldiğim için  biraz çekingen yaklaştılar. Ama daha sonra beni tanıdıklarında bana çok sıcak davrandılar. Şu an burada olduğum için çok mutluyum. Çok boş vaktim olduğunu söyleyemem ama olduğunda arkadaşlarım ile dışarı çıkmayı ve Vancouver’a gidip gezilebilecek yerleri gezmeyi seviyorum. “ şeklinde konuştu.

“İDOLÜM CHARLES BARKLEY”

 Oyunundaki eksik noktaları geliştirmek için çalıştığını belirten Akgöz;

“Eksik noktam olarak gördüğüm ayak çabukluğum ve top kontrolüm üzerine takımdaki koçlarımla çalışıyoruz . Kuvvetli noktam ise oyun bilgim ve fiziğimi iyi kullanmam diyebilirim. Bir dönemin önemli yıldızlarından Charles Barkley’in idolüm olduğunu söyleyebilirim. Ama EuroLeague’den Luigi Datome, NBA’den ise Draymond Green beğendiğim oyuncular” dedi.

NCAA’de oynamayı planladığını söyleyen Mustafa, ABD’de okumayı planlayan oyunculara tavsiyelerde bulunurken şu ifadeleri kullandı; “Burada liseden mezun olup NCAA’de oynayıp bir yandan da üniversitede basketbol antrenörlüğü bölümünü bitirmek istiyorum. Ardından ülkeme veya Avrupa’ya dönerek basketbol oynamaya devam etmeyi düşünüyorum. Bir numaralı şey kesinlikle derslerine önem vermeleri diyebilirim. Çünkü Amerika’da basketbol bursu almak istiyorsan dersler çok önemli. İkincisi ise kesinlikle “İngilizcem yok naparım” diye düşünmesinler. Gerçekten istenirse İngilizce kolay öğrenilebilecek bir dil. Basketbol için söyleyebileceğim şey ise kuvvete, çabukluğa ve en önemlisi savunmaya önem vermeleri diyebilirim.”