Mümin Can Öztürk

UBA International NCAA Showcase’de başarılı olarak burs kazanan Mümin Can Öztürk, kariyer hedeflerini ve ABD’ye gidiş sürecini anlattı.

Kariyerini Carnegie College’de sürdürecek olan 2000 doğumlu Mümin Can Öztürk genel olarak uyum sorunu yaşamadığını, ulaşabileceği en iyi noktaya gelmek istediğini söyledi.

Basketbola nasıl başladığını anlatan genç oyuncu “16 yaşında, Manisa doğumluyum, basketbola 5. sınıfın yazında Vestel Spor’da başladım. Sırasıyla Gediz Üniversitesi, Melikşah Üniversitesi ve tekrar Gediz Üniversitesi forması giydim. Küçükken çok enerjik ve hareketliydim. Enerjimi evi dağıtarak harcıyordum. Bir gün okul çıkışı Mehmet Gümüşsoy konuşma yapmaya gelmişti, bizi basketbola teşvik etti ve bende bu sayede basketbola başladı.” dedi.

ABD’ye gidiş sürecini anlatan Öztürk “Okulun belli oluyor, belgelerini hallediyorsun vize için başvurup, randevuya gidiyorsun. Vize aldıktan sonra sadece gitmek kalıyor. Ailem çok destek oldu. Haklarını ödeyemem ve her gün destek olmaya devam ediyorlar. Çevremdeki insanlara danıştım. Herkes başarılı olmamı diledi.” ifadelerini kullandı.

UBA International’ın sürekli olarak tüm katılımcılarla ilgilendiğini söyleyen Mümin Can “Showcase organizasyonuna basketbolu bilen bilmeyen herkes katılmıştı. Çünkü herkesin hedefi Amerika’ya gidip rüyalarını gerçeğe çevirmekti. Çok iyi bir organizasyon. Herkesle bire bir ilgileniyorlar. İmkan sağlıyorlar, destek oluyorlar. UBA International Genel Koordinatörü Orçun ağabeyim çok yardım etti. Beraber belgeleri doldurduk. Amerika ve hedeflerim hakkında bolca sohbet ettik. Adin Adinovic ile sürekli iletişimdeydik. Herkesle teker teker ilgileniyorlar. Gerçekten oldukça zor bir iş yapıyorlar.” dedi.

“OYUN ANLAMINDA UYUM SAĞLAMAK ZAMAN ALABİLİYOR”

Uyum süreci yaşamadığını belirten 2000 doğumlu oyuncu “Başka birisinin bursunu sen alıyorsun. Senden ciddiyet istiyorlar. Basketbol olarak çok seri ve inanılmaz atletik insanlarla dolu bir ülkede yarış içerisindesin, sahada uyum sağlamak biraz zaman alabiliyor. Ama normal olarak uyum sıkıntısı yaşamadım.” şeklinde konuştu.

Kendi bireysel yeteneklerinden ve örnek aldığı isimleri anlatan Öztürk “Adam eksiltip asist veya sayı üretebiliyorum, savunma yapmayı seviyorum. Hücumda bazen yanlış seçimler yapıyorum. Karar verme mekanizmamı geliştirmem gerekiyor. Türkiye’den Doğuş Balbay ve Sinan Güler’i örnek alıyorum. NBA’den ise Kyrie Irving ve Russel Westbrook diyebilirim..” ifadelerini kullandı.

Basketbol dışındaki zamanlarını nasıl değerlendirdiği ile ilgili soruyla “İbadetlerime ve derslerime zaman ayırıyorum Basketbol dışında ekstra çalışmalar yapıyorum. Basketbol karşılaşmaları izleyerek çeşitli bilgiler ediniyorum.” şeklinde cevap verdi.

Kariyer hedeflerinden bahseden genç oyuncu “Kapasitemi sonuna kadar zorlayıp gelebileceğim en iyi noktaya ulaşmayı hedefliyorum. NBA’de oynamak, milli takımda ülkemin bayrağını dalgalandırmak ilk hedeflerim arasında yer alıyor. İleride benim gibi hayalleri olan kişilere yardım edip mutluluklarına ortak olmak istiyorum.” dedi.