Ömer Gökalp

“Ben Ömer Gökalp. 15 yaşındayım. İstanbul doğumluyum. Basketbola 8 yaşında Beşiktaş Spor Klübü’nde başladım. Yaklaşık 3 yılım orada geçti. “

– Basketbol ve eğitim hayatı, bu ikisi başarılı bir şekilde yürüyor mu?

“İkisine de eşit bir şekilde süre ayırmanız lazım. Onun haricinde birine ağırlık verince tabiki de dengesizlikler oluyor.”

– Amerika’ya gidiş sürecinden biraz bahseder misin. Adım adım kısaca neler yaşandı?

“Bana ilk önce 3 tane teklif geldi. Bunları Adin abi, Orçun abi, Kadir abi ve ailemle konuştuk. En uygun olanın bu okul olduğunu düşündük. Yaklaşık 20 gün içinde falan okul bana ailemi verdi, beni davet ettiğini söyledi ve pasaport işlemleri için başvurduk. Yaklaşık 20 gün içinde Amerika’ya vardım.

– Burs alma sürecinde Uba International’dan nasıl bir destek aldın?

“Öncelikle Orçun abi bana her gün  yardım etti. Her gün yazdı nasıl gidiyor hallettin mi diye. Bu şekilde işlem çok daha kısaldı ve kolaylaştı benim için.

– Amerika’da spor ve yaşam kültürünün Türkiye’ye göre farklı olduğu söylenir. Uyum sağlayabildin mi? Bu süreç nasıl geçti?

“Tabiki de Türkiye ile farklılıkları var. Burada daha çok bir takım duygusu ve kardeşlik duygusu var ve başka yabancı diller olduğu için insan garipsiyor bizim kültürümüz olmadığı için. Ama  kolayca alıştım. Yaklaşık bir haftada alıştım.

– Genelde sporcuların bir idolü vardır. Senin var mı? Varsa kim?

“ Ben Cedi Osman hayranıyım. Gerçekten çok seviyorum ve örnek alıyorum.

– Amerika’da basketbol dışında kalan zamanını nasıl değerlendiriyorsun?

“ Benim oda arkadaşlarım çok iyi insanlar. Onlarla birlikte genellikle FIFA oynuyoruz veya geziyoruz. Akşamları film izliyoruz. Kaliteli vakit geçiriyorum idmanlardan sonra.

– Şuan kadroda yer aldığın takım arkadaşlarınla iletişimin nasıl? Koçların sana yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsun?

“İlk geldiğim gün herkes yanıma geldi. Birşey istiyor musun diye sordular. O yüzden orada iyi bir başlangıç yaptık sonrasında devamı geldi. Şuan çok iyi takım arkadaşlarım ve koçlarımla aram.“

– Senin gibi kariyeri için ABD’ye gitmek isteyen sporculara tavsiyelerin ne olur?

“Bence burası cidden basketbolunu geliştirmek için çok güzel bir nokta. Ben Türkiye’de yeterince oynadığımı düşünüyorum. Burada kendimi geliştirmek için daha büyük bir şansım var Türkiye’den ziyade. “

– Gelecekle ilgili planın nedir?

“Gelecekte Türkiye’ye geri dönmek istiyorum burada üniversite bursu aldıktan sonra. Türkiye’de inşallah güzel bir takımda oynamak istiyorum. “