Ata Savaş Kurtuluş

– Merhaba, öncelikle bize biraz kendini tanıtmanı istiyoruz, basketbola nasıl başladın?

“Ben Ata. 18 yaşındayım. Amerika’da basketbol oynamak için geldim. Basketbolla küçük yaşta ailemin beni basketbola başlatmasıyla tanıştım. O zamandan beri oynuyorum. “

– Basketbol kariyeri ve eğitim hayatı bu ikisi bir arada başarılı bir şekilde yürüyor mu?

“Evet, basketbolla eğitim ikisi başarılı bir şekilde yürüyor. Zaten yürümezse basketbol oynayamıyoruz Amerika’da. Ama gerçekten güzel gidiyor yani.”

– Amerika’da basketbol bursu almanı sağlayan en önemli faktör neydi? Uba ile yolların nasıl kesişti?

“Amerika’ya gidiş sürecim, benim üniversitede basketbol oynama hayalim üzerine gerçekleşti. Amerika’daki üniversiteden burs almak ve de koçlara kendimi göstermek için Amerika’da bir yıl daha lise okumaya karar verdim. UBA ile yollarım ise babamın UBA’ya ulaşması üzerine kesişti.”

– Amerika’ya gidiş sürecinden biraz bahseder misin? Adım adım kısaca neler yaşandı?

“Amerika’ya gidiş sürecim şöyle; İlk olarak bana uygun olabilecek okullar bulundu. Daha sonra bu okulların içinden bir tane seçim yaptık. O okula başvurduk. Burs görüşmeleri halledildi. Daha sonra vizem alındı ve Amerika’ya gelmiş oldum.”

– Burs alma sürecinde UBA’dan nasıl bir destek aldın?

 “UBA okullardan burs alma sürecimde okullara basketbol videolarımın gönderilip benim hakkımda tanıtımların yapılmasında çok büyük rol oynadı. Bu şekilde burs alma sürecime büyük bir destek vermiş oldu.”

– Amerika’da spor ve yaşam kültürünün Türkiye’ye göre hep farklı olduğu söylenir, uyum sağlayabildin mi ve bu süreç nasıl geçti?

“Tabi bu değişikliklere ayak uydurmak çok kısa sürmedi. Ama yaşayınca ve zaman geçirince ister istemez alışıyorsunuz. Ama dediğim gibi benim 1 ayımı falan almıştı Amerika’nın düzenine uyum sağlamam.”

– Genelde her sporcunun bir idolü vardır, senin idolün var mı, varsa kim?

“Benim basketbolda idolüm yok. Ama severek izlediğim ve sevdiğim bir çok basketbol oyuncusu var. Hepsinin iyi taraflarını örnek almaya çalışırım.

– Amerika’da basketbol dışında kalan zamanını nasıl değerlendiriyorsun?

 “Basketbol dışında kalan zamanımı arkadaşlarımla zaman geçirerek ve okula giderek değerlendiriyorum.”

– Şu an kadrosunda yer aldığın takım arkadaşlarınla iletişimin nasıl? Koçların sana yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsun?

“Koçların bana yaklaşımı ve takım arkadaşlarımla ilişkilerim iyi genel olarak. Hepsiyle anlaşıyorum. Koçlar da ilgili alakalı.”

– Senin gibi kariyeri için ABD’ye gitmek isteyen sporcu arkadaşlarına ne gibi tavsiyelerin olur?

“Gelmek isteyen arkadaşlarıma tavsiyem, gelebildiklerince erken gelsinler. Erken başlasınlar Amerika’da  okumaya. Çünkü son bir yıl falan olduğunda zor olabiliyor. Hem alışmak vs. derken direk olarak bir performans göstermeye başlamak, daha önceden gelip iki üç yıl geçirdikten sonra birşeyler yapmaya çalışmaktan çok daha zor. Ondan dolayı böyle birşey düşünen arkadaşlara daha önceden gelmelerini tavsiye ederim.

– Gelecekle ilgili kariyer planın nedir?

 “Gelecekle ilgili planlarım; İlk olarak iyi bir üniversiteye gitmek. Daha sonra da profesyonel bir basketbolcu olmak.”