Muhammed Erkam Kırış

Kariyerine NCAA Division 1 takımlarından UT-Arlington forması altında devam eden Muhammed Erkam Kırış, UBA İnternational’ın sorularını yanıtladı.

2015 yılında düzenlenen UBA International NCAA Showcase ile ABD macerasına başlayan genç oyuncu, 2016-2017 sezonu başında NCAA Division 1 içerisinde yer alan University Texas-Arlington’dan yüzde yüz burs kazandı. UBA International sayesinde kariyeri açısından önemli bir adım attığını belirten Muhammed Erkam Kırış, şu ana kadar yaşadığı deneyimle ilgili olarak da düşüncelerini aktardı.

Basketbolla tanışma sürecini anlatarak söze başlayan genç oyuncu; “Basketbola başlamadan önce ben de her Türk çocuğu gibi sokakta futbol oynayarak büyüdüm. Hatta hala futbol oynamayı basketboldan daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. Basketbolla ilk olarak ağabeyim Esad Kırış sayesinde tanıştım. Ağabeyim Esad, Efes Pilsen, Fenerbahçe, Darüşşafaka gibi takımlarda forma giymişti. Onu izlemek bana basketbolu sevdirdi. Ağabeyimle birlikte video oyunları ve NBA TV bu spora merak duymamda büyük pay sahibiydi diyebilirim. Sonrasında 12 yaşında bu hevesimi gerçeğe dönüştürmek için ilk adımımı attım. Ben de basketbola -Furkan Korkmaz ve Bekir Karlı gibi- efsane antrenör Leyla Çalışkan’ın antrenörlük yaptığı Baskent 34’te başladım. Ama o sene ne yazık ki Baskent 34’ün son senesiydi, kulübümüz kapatıldı. Bende Leyla hocanın tavsiyesiyle Merter’de Efes Pilsen altyapısında buldum kendimi.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de altyapılarda geçirdiği süreç hakkında konuşan Erkam Kırış “Anadolu Efes’te geçirdiğim her gün farklı bir şey öğrendim, altyapısı bile çok profesyonel bir yer. Küçük takımından Genç takımına kadar birbirinden değerli antrenörle çalıştım; Fatih abi, Eren abi, Andaç Abi, Erdi abi, Bilal abi. Sadece basketbol hayatımda değil, normal yaşamıma bile çok katkı sağladılar. Sadece antrenör değiller benim için. ifadelerini kullandı.

“ABD’YE GİTMEMİ UBA INTERNATIONAL SAĞLADI”

NCAA Division 1 takımlarından UT-Arlington forması giyen Kırış bu noktaya geliş sürecini anlatırken “UBA International NCAA Showcase sonrasında Amerika’ya gitme amacım vardı. Bunu çok sağolsun UBA International ailesi sağladı ve bana lise son sınıf için burs buldular. Sonrasında orada kendimi gösterdim. Adin Adinovic ve UBA International’ın yardımıyla UT-Arlington’dan burs kazanarak buraya geldim.” dedi.

Geçtiğimiz sezon U18 Genç Erkek Milli Takımı kadrosunda da yer bulan Erkam Kırış “Hayatımda gurur duyduğum ve duyacağım en büyük onur benim için. Her milli formayı giydiğim zaman farklı bir heyecan duydum ve her zaman elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Temmuz ayında olacak turnuva memleketim Samsun’da gerçekleşecekti ve bu da benim için farklı bir anlam kazandırmıştı. Ama ertelenmesi sebebiyle öyle olmadı. Aralık’ta oynandı ve ben forma giyemedim. NCAA’de bulunan diğer arkadaşlarım gibi bana da izin vermediler. İnşallah önümüzdeki turnuvalarda forma giymeyi çok istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“SCOTT CROSS BENİM İÇİN ÖZEL BİRİ”

Amerika’da ikinci senesini yaşayan genç oyuncu yaşadığı süreci ve şu andaki koçu Scott Cross ile ilgili olarak “ABD’deki basketbol çok farklı, sizin de bildiğiniz gibi daha çok atletizme dayalı bir oyun. Herkes hızlı ve atlet ama biz Avrupalılar’ında şut ve IQ gibi farklı artıları var. ABD’deki ilk yılımda bunları ön plana koymaya çalıştım ve bunun yanında hızlı oyuna alıştım. Koç Cross benim için çok özel biri. Sadece antrenör olarak değil ayrıca çok mükemmel bir insan. Basketbol dışında onunla ve takımla beraber çok vakit geçiriyoruz. Bizi sık sık evine davet ediyor. Eşiyle ve çocuklarıyla çok samimiyiz. Kaybetmekten nefret eden bir antrenör ve bu şuan takım tarihindeki en başarılı sezonu geçirmemizde büyük bir etken diyebilirim. Daha 42 yaşında olmasına rağmen çok tecrübeli bir koç. Kolej kariyerini UT- Arlington’da geçirdikten sonra buradan hiç ayrılmamış ve önce yardımcı antrenör, sonra başantrenör olmuş. Şu anda burada 23. senesini geçiriyor” şeklinde konuştu.

Oyununu geliştirmek için sürekli çalıştığını belirten Kırış “Oyunumda her yönümü eksik görüyorum ve geliştirmeye çalışıyorum. Şu an istediğim seviyede diyebileceğim özelliklerim azmim ve mentalitem. Şu anda örnek aldığım kimse yok ama LeBron James ve Kevin Love’ın bazı özelliklerini beğeniyorum.” dedi.

NBA TARİHİNDEKİ EN İYİ TÜRK OYUNCU OLMAK İSTİYORUM”
Önemli hedefleri olduğunu belirten genç oyuncu ayrıca kendisi gibi eğitim ve basketbol hayatını ABD’de sürdürmeyi planlayan oyunculara da tavsiyelerde bulundu:

“Öncelikle Allah izin verirse NCAA şampiyonluğu ve milli takımlarda Avrupa veya Dünya şampiyonluğunu çok istiyorum. Bu ikisi dışında NBA’de oynayıp bu zamana kadarki en iyi Türk oyuncu olmayı hedefliyorum. Benim önerim öncelikle eğitim ve İngilizceleri iyi olmadan gelmemeleri. Çünkü burası mental olarak ve eğitim olarak farklı bir yer, İngilizce öğrenmeden gelmek biraz zor olabilir. Sadece eğitim değil basketbolda burada zor, eğer cidden çalışmak istiyorlarsa gelsinler buraya. Çünkü burada o kadar imkanlar olsa da çalışmadan bir yere gelinmiyor.”

Erkam Kırış: “UBA International’ın Yardımıyla Burs Kazandım”