Sefa Göktan Bayraktar

Bu yaz ABD’den kazandığı bursla kariyerine ve eğitimine bu ülkede devam eden genç basketbolcu Sefa Göktan Bayraktar, UBA İnternational’ın sorularını yanıtladı.

 “Şükrü Gökmen: “Hedefim Ay Yıldızlı Formayla Oynamak” 

Geçen sezon İzmir’de basketbol oynayan 2000 doğumlu pivot, 29-30 Temmuz’da düzenlenen NCAA onaylı Ankara Showcase 2017’ye katıldı ve seçmelerde sergilediği performans ve UBA danışmanlığıyla ABD’den burs kazandı. Genç oyuncunun açıklamaları şöyle:

  • Merhaba öncelikle bize biraz kendini tanıtmanı istiyoruz. Basketbola nasıl başladın? 

Basketbola arkadaşım sayesinde başladım. Boyum uzun olduğu için arkadaşım kendi kulüp antrenörüne benden bahsetmiş ve antrenörü okulda beni izlemeye gelmişti. Daha sonra antrenmanlara katılmaya başladım ve yaklaşık 7-8 senedir oynuyorum.

  • Türkiye’de her zaman için genç sporcuların ikilemde kaldığı bir konudur. Basketbol kariyeri mi eğitim hayat mı daha önemli? Aslında asıl hedef ikisini bir arada götürebilmektir. Sen bu konuda neler düşünüyorsun? İkisi bir arada başarılı bir şekilde yürüyebiliyor mu? 

Türkiye’de bu kesinlikle çok zor çünkü ders müfredatı, Amerika’nın ders müfredatından kat kat daha zor ve yoğun geçiyor. Seçim yapmak zorunda kalıyorsun fakat Amerika’da dersler yoğun olmadığı gibi bir de erken saatlerde bitiyor. Bu yüzden antrenmanlara gitmek de kolay oluyor.

  • Sana ABD’de basketbol bursu alma kararı aldıran en önemli faktör neydi? 

Bir arkadaşım UBA International’ın düzenlediği NCAA Onaylı ABD Kolej Seçmeleri’ne katılmıştı ve beni de davet etti. Bu sayede katılmış oldum. Daha sonra ailemin desteğiyle birlikte bu yönde bir karar aldık.

“KENDİMİ OLABİLDİĞİMİN EN İYİSİ OLMAYA ADADIM” 

  • ABD’ye gidiş sürecinden biraz bahsedebilir misin? Adım adım kısaca neler yaşandı? 

Öncelikle evrak işlerini 1 ay içinde hallettik daha sonra da ABD’ye gidiş tarihini bekledik. Seyahat edeceğim uçakta Orçun olduğu için onunla telefonda biraz görüştük, tanıştık. Sürecin en yorucu kısmı uçak yolculuğuydu. 14-15 saat civarı sürmüştü ve koltuklara sığamamıştım. (Gülüyor)

  • ABD’den burs kazanma aşamasının öncesinde UBA International’ın düzenlediği Orlando Kampı’na ve NCAA Onaylı Ankara Showcase 2017’ye katıldın. Sence bu kamp ve seçmelerin burs kazanmanda önemli bir etkisi oldu mu? Burs alma sürecinde UBA’dan ne gibi destekler aldın? 

Ankara’daki Showcase’te ortam gayet güzeldi ve burs kazanmamış bile olsaydım eğlenceli vakit geçirmiştim. O yüzden önemli olan basketboldan zevk alarak oynamak. UBA kesinlikle Amerika’ya gelme sebebim oldu. Aklımda Amerika’ya gelmek vardı fakat eğitim için değil Silikon Vadisi’ni gezmek içindi. Hep merak ettiğim bir mekandı.

  • ABD’de spor ve yaşam kültürünün Türkiye ve Avrupa’ya göre çok farklı olduğu hep söylenir. Uyum sağlayabildin mi ve bu süreç nasıl geçti?  

Uyum sağlamak çok zor olmadı çünkü hem okulda hem de takımda sekiz Türk’üz. İngilizce bilgimizin ilk geldiğimizde yetersiz kalacağından korkuyorduk ama burda daha önceki yıllardan olan arkadaşlarımız İngilizce konusunda yardımcı oldu. Takımda da okulda da çok fazla sorun yaşamadık. Uyum sağlamak gerçekten zor değil.

  • Kendi kendini analiz edecek olursan basketbolda hangi şeyleri iyi yapıyorsun ve hangi becerilerini geliştirmen gerektiğini düşünüyorsun? 

Öncelikle zıplamamın ve top kontrolümün yetersiz olduğunu düşünüyorum. Boyum uzun olmasına rağmen smaç vurmakta zorlanıyor olmam beni üzüyor. Ancak oyunda iyi olduğum taraflar da var. Savunmada takıma bilgi verip en arkadan tüm gelip geçenleri gördüğüm için iyi savunma yapmamıza yardımcı oluyorum ve hücumlarda da boyumun avantajını gayet iyi kullanıyorum. Ayak hareketleriyle ve vücudumu kullanarak sayıya gidebiliyorum.

Sefa Göktan Bayraktar: “UBA Kesinlikle Amerika’ya Gelme Sebebim Oldu”