Onur Bora Akman

Eğitim ve basketbol hayatını ABD’de sürdüren Onur Bora Akman, UBA International resmi internet sitesine açıklamalarda bulundu.

17 yaşındaki oyuncu Showcase öncesinde ve sonrasında yaşadıklarını aktarırken ABD’deki yeni yaşantısına alışma süreciyle ilgili de konuştu. Basketbol kariyeri açısından örnek aldığı yıldız oyunculardan da bahseden Akman, kariyer hedefini de açıkladı.

  • Merhaba öncelikle bize kendinden bahsedebilir misin? Basketbolla tanışma sürecin nasıl oldu?

17 yaşında, İzmir doğumluyum. Basketbola küçük yaşta Berati İncebay sayesinde başladım. Murat Aşkın, Alican Özbudun ve Celal Hoplar sayesinde basketbolu daha çok sevdim ve devam ettirdim.

  • UBA International’ın NCAA Onaylı Showcase’nde kendini gösterme şansı buldun. O deneyiminden biraz bahsedebilir misin?

İzmir Atatürk Lisesi’nde okurken Showcase’e katıldım. Gerçekten güzel bir deneyimdi. Yeni insanlarla tanışma imkanı buldum

  • ABD’ye gidiş sürecinden biraz bahsedebilir misin? Süreç nasıl gelişti? Bu konuda ailenden ve çevrenden ne gibi yardımlar aldın?

Okul belirlendi, belgeler dolduruldu, vize başvurusu yapıldı. UBA International Genel Koordinatörü Orçun ağabeyim çok yardım etti. Beraber belgeleri doldurduk. Amerika ve hedeflerim hakkında bolca sohbet ettik. Adin Adinovic ile sürekli iletişimdeydik. Herkesle teker teker ilgileniyorlar. Vize alındıktan sonra tek yapmam gereken uçağa binip Amerika’ya gitmek oldu. Arkadaşlarım ve koçlarım her zaman arkamda olmuştur ama en çok arkamda olan ve beni destekleyen ailem olmuştur.

  • Showcase öncesi ve sonrasında UBA International yetkililerinin ilgi ve alakaları ile ilgili neler söylemek istersin?

Her zaman yanımızda oldular. Birebir ilgilendiler. Buraya geldiğimizde bile arayıp sormaya devam ettiler.

  • Şu an farklı bir ülkedesin. Fakat oyununla kısa sürede dikkat çekmeyi başardın. Alışma dönemi senin için nasıl geçiyor?

Alışma süreci açısından çok farklı geçti. Türkiye’den her noktası çok farklı. Sanırım tek ve hala alışamadığım şey Türk yemeklerinin burada zor bulunuyor veya bazı kesimlerde hiç bulunamıyor olmasıdır. Çevre olarak hemen arkadaş edindim o konuda sıkıntı çekmedim.

  • Oyununda eksik ya da kuvvetli gördüğün noktalar neler?

Burası atletizmi inanılmaz olan kişilerden oluşan bir ülke. Buradaki atletizm seviyesini daha önce Türkiye’de hiç görmedim. O yüzden atletizm açısından eksiklik yaşadım fakat diğer konularda hemen ayak uydurdum.

“HARDEN VE BRYANT’I ÖRNEK ALIYORUM”

  • Kendine örnek aldığın, oyununu beğendiğin kişiler var mı?

Kendime örnek aldığım kişiler arasından James Harden ve Kobe Bryant diyebilirim. Kolej basketbolunu da sıklıkla izliyorum.

  • Genel olarak basketbol dışında zamanını nasıl değerlendiriyorsun?

Basketbol dışında zamanımı dışarıda koşu yaparak, gym’e giderek, basketbol maçları izleyerek, akşamları birlikte kaldığım kişilerle film izleyerek veya çevreyi gezerek geçiriyorum.

  • Eğitim ve basketbol hayatını ABD’de sürdürmek isteyen oyunculara ne gibi önerilerin olabilir?

Onlara önerim sıkı çalışıp hem beden olarak hem zihin olarak hazır gelmeleridir buraya gelmekle bitmiyor işiniz daha yeni başlıyor.

  • Kariyerin açısından bundan sonrası için ne gibi hedeflerin var?

Herkesin olduğu gibi NBA hayali tabii ki bende de var fakat buradan sonraki hedefim üniversite kolej ligi oynamak. Bütün çalışmalarım o yönde.

Onur Bora Akman: “Önce Üniversite Kolej Ligi Sonra NBA”