Berk Karadan

Geçtiğimiz sezon Bölgesel Lig’de oynama şansı bulan Berk Karadan, İzmir’de düzenlenen Genç Erkekler Türkiye Şampiyonası’ndaki performansıyla dikkat çekmişti. Oynadığı 5 karşılaşmada 28.8 sayı 7.8 ribaund, 1.8 asist ortalamaları yakalayan genç oyuncu kariyeri açısından yeni bir maceraya atılmış durumda. NJCAA takımlarından Marshalltown Community College’da tam burslu olarak kariyerine devam edecek olan 1997 doğumlu oyuncu hem geldiği nokta hem de gelecek planlarına dair bilgi verdi.

– Merhaba öncelikle bize kendinden bahsedebilir misin? Basketbolla tanışma sürecin nasıl oldu?

“Merhabalar ben Berk Karadan. Basketbolla ağabeyim Burak Karadan sayesinde ilk okulda onun okul takımı antrenmanlarını seyrederek tanıştım. Daha sonra o zamanın okul takımı antrenörü Coşkun Yurtlu tarafından takıma alınarak bu muhteşem spora başladım.”

– Geçtiğimiz Mayıs ayında İzmir’de düzenlenen şampiyonada sayı krallığında ikinci sırayı aldın. Aynı zamanda Bölgesel Ligde’de oynadın. Nasıl bir sezon oldu senin için? Ayrıca turnuvadaki performansın hakkında neler söylemek istersin..

“İzmir’de düzenlenen şampiyona benim için çok önemliydi çünkü ev sahibiydik. Takım arkadaşlarımın ve antrenörüm Berkin Tabih’in destekleri sayesinde çok iyi istatistiklere ulaştım. Şampiyona boyunca toplamda 5 maç oynadım ve %73 isabetle 28.8 sayı ortalaması yakaladım. Şampiyonanın 3. günü sayı lideri, şampiyona sonunda ise sayı krallığında 2. sıradaydım. Blok krallığında ise 3. oldum. Bana göre en iyi performans sergilediğim maç T.E.D Ankara Kolejliler maçıydı. O maçta 46 Sayı, 12 ribaund, 4 asist ve 6 blok ‘ile oynadım ve bu istatistikler benim kariyer rekorum oldu. Bölgesel Lig’de ise çok iyi ve deneyimli bir kadromuz vardi. 6’lı finallere kalmayı başardık ancak yaşanan bir takım aksilikler sebebiyle ilk üçe maalesef giremedik. Benim için çok önemli ve faydalı bir sezon oldu. Açıkçası o sezon sayesinde ABD’ye kadar uzanan bir kariyere başlamış oldum. Turnuvadaki performansıma gelecek olursak iyi bir performans sergilediğimi düşünüyorum.”

– ABD’ye gidiş sürecinden biraz bahsedebilir misin? Süreç nasıl gelişti? Bu konuda ailenden ve çevrenden ne gibi yardımlar aldın?

“Sezon bitip ailemle konuştuktan sonra ABD’ de okumaya karar verdim. Ben ve ağabeyim Burak Karadan birçok araştırma yaptık ve Orçun ağabeyi yani UBA International’ı bulduk. Orçun Topçu ve Adin Adinovic bu süreçte bana çok büyük yardımları oldu. İzmir’de UBA International NCAA Showcase organizasyonuna katıldım. Benim şampiyona istatistiklerimi, maç görüntülerimi ABD’deki antrenörlerle paylaştılar ve birçok okulla iletişim kurdular. Ardından beni beğenen ve takımına isteyen koçlarla konuşturdular. İlk olarak Fairfield University ile konuştum ancak SAT sınavıyla ilgili bir takım sorunlar yaşadım.“

Ardından Marshalltown Community College ile temasa geçip onlarla anlaştık. Tüm bunlar yaşanırken ailem bana çok yardımcı oldu, hep yanımda oldular. Ancak ağabeyim Burak Karadan kelimenin tam anlamıyla her anımda yanımdaydı ve sürekli arkamda olduğunu hissettirdi. Her sorunuma her zaman koşturdu. Onun için tüm aileme, sevdiklerime bana inanıp destekledikleri için teşekkür etmek istiyorum. Ama burada teşekkürlerin en büyüğü örnek aldığım, bana her zaman desteğini hissettiren ağabeyime ve benimle başından sonuna kadar birlikte olan UBA International ailesine iletmek istiyorum. Bu güzel organizasyon sayesinde umarım daha birçok Türk sporcu ülkemizi yurt dışında temsil edecekler.”

 

– Şu an farklı bir ülkedesin. Alışma dönemi senin için nasıl geçiyor?

İlk bir hafta biraz zor geçti. Çünkü farklı bir ülkeye gelmişsiniz, farklı kültür, farklı dil, farklı insanlar.. Bütün bunlara alışmak biraz zaman alacaktı bunu biliyordum ama ilk hafta biraz zorlandım ardından yavaş yavaş alıştım açıkçası.

 

“AÇIĞIMI OYUN BİLGİMLE KAPATIYORUM”

 

– Oyununda eksik ya da kuvvetli gördüğün noktalar neler?

“Oyunumda eksik gördüğüm noktalardan birisi ABD için söylemek gerekirse buradaki basketbol kültürü Türkiye’den çok farklı olduğu için hücum ve savunma sistemlerine alışmaya çalışıyorum. Benim için zor oluyor çünkü tamamen farklı bir sisteme uymaya çalışıyorum. Kuvvetli yönlerimden birisi ise her Avrupa oyuncusunun ABD’de barınabilmesini sağlayan oyun bilgisi. Buradaki oyuncular işin daha çok fiziksel kısmında iyi oldukları için ben bu açığı oyun bilgimle kapatıyorum diyebilirim.”

– Genel olarak basketbol dışında zamanını nasıl değerlendiriyorsun?

“Basketboldan arda kalan zamanlarda okuldaki sorumluluklarımı yerine getiriyorum ( ev ödevi ve sınavlar gibi ). Onun dışında dinleniyorum, uygun olduğum saatlerde de ailemle görüşüyorum.”

– Kendi jenerasyonunda yerli ya da yabancı olarak beğendiğin oyuncular kimler?

“Kendi jenerasyonumdan beğendiğim 3 oyuncu var. Ayrıca bir gün tekrar beraber oynamayı çok isteyeceğim 3 kişi bunlar.

-Mert Ulutaş
-Arda Akbaş
-İbrahim Karakaya

Geçen sene Bölgesel Lig’de biz 4 genç oyuncunun çok iyi iş çıkardığımızı düşünüyorum. 6’lı finallere kalma yolunda payımız büyük. Bu 3 arkadaşımla ilerde bir daha aynı takımda forma giymeyi çok isterim.”

– Kariyerin açısından bundan sonrası için ne gibi hedeflerin var?

“Üniversite hayatımı ABD’de tamamladıktan sonra ülkeme dönüp yüksek seviyeli iyi takımlarda mücadele etmek isterim. Ayrıca her sporcunun istediği gibi milli formayı da giymeyi çok istiyorum. Umarım bu fırsata sahip olabilirim.”